ТОП Вести

Хроника

Почина Душан Ѓоргон, долгогодишниот фото-хроничар на Струшките вечери на поезијата

Почина долгогодишниот фото-хроничар на Струшките вечери на поезијата, Душан Ѓоргон. Роден во 1940 година, Душан Ѓоргон учел фотографија кај познатиот струшки мајстор Ставре ...

Сообраќајка во близина на селото Требеништа, повредени две лица

На 6-ти септември 2023 година, во 22:45 часот во СВР Охрид било пријавено дека на магистралниот пат Охрид-Кичево, во близина на селото Требеништа, ...

Од Билтенот на СВР Охрид: Малолетна ќерка нападната од куче, сопруга без согласност и знаење го земала малолетниот син и ја напуштила држвата

На 28.08.2023 во 13.00 часот во Полициското одделение Велешта, Е.С.(40) од с.Лабуништа, струшко, пријавила дека на 27.08.2023 во 17.20 часот во с.Лабуништа, нјезиниот ...

38-годишник пронајден починат во Луково

На 15.08.2023 во 06.25 часот во ОВР Струга, пријавено е дека во близина на деловен објект во струшкото село Луково бил пронајден починат ...

Почина Д-р Димитар (Митре) Трпеноски

На 89 годиншна возраст почина Д-р Димитар (Митре) Трпеноски. Лекар специјалист-хирург, завршил специјализација на Воено-медицинската академија во Белград и постдипломски студии по хирургија ...

Министерот Спасовски и директорот Тасевски во посета на повредениот началник на ОВР Струга

Вчера, (29.07.2023), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски во струшката болница го посетија повредениот ...

Сообраќајна несреќа на магистралниот пат Охрид-Кичево, кај селото Подмољје

На 29.07.2023 година во 22.30 часот, на магистралниот пат Охрид-Кичево, кај селото Подмољје општина Дебрца, случена е сообраќајна незгода помеѓу патничките моторни возила ...

7 возачи во Охрид и 1 во Струга казнети поради возење под дејство на алкохол

На 29/30.07.2023 година од 22 до 04 часот, на подрачјето на СВР Охрид, преземени се засилени контроли во патниот сообраќај. Притоа, полициските службеници ...

Билтен на СВР Охрид за 30.07- пожар, марихуана и трговија со дрога во Охрид

  На 29.07.2023 година во 14.42 часот, во СВР Охрид е пријавено дека, во подрумски простории од зграда, лоцирана на улицата „Гоце Делчев” ...

67-годишна жена од Ресен се удави во близина на плажа во Струга

На 25-ти јули 2023 година, во 15:25 часот во ОВР Струга, пријавено е дека во водите на Охридското Езеро, во близина на плажа ...
error: