• Во Струга има 169 активни случаи на КОВИД 19

  Во интерес на правовремено и точно информирање на населението кое живее на подрачјето на општините Охрид, Дебрца, Струга, Вевчани, Дебар и Центар Жупа, во кои делува, од охридскиот Центар за јавно здравје објавуваат билтен со податоци, ...

 • Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

  Викендов пет розови фламинга се во посета на Преспанското Езеро. Птиците беа забележани во Езерани каде нискиот водостој им овозможува соодветни услови за одмор за време на миграцијата. Фламингата не гнездат во Македонија но досега се ...

 • Трет ден ракометен турнир ,,Струга 2020“, ова се постигнатите резултати

  На третиот спортски ден од 48-то ракометен турнир во Струга екипата на Металург славеше над домаќинот Струга со резултат 35-24. Во вториот натпревар Еурофарм Пелистер постигна убедлива победа над екипата на Прилеп со резултат 38-17. Во ...

 • Време- Нестабилно со пороен дожд и грмежи

  Денеска претпладне ќе преовладува променливо облачно време. Од пладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи на повеќе места. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен пороен дожд (понекаде и ...

 • Распоред за денешните натпревари на струшкиот ракометен турнир

  Денеска е третиот од петте спортски денови на овогодинешниот струшки ракометен турнир што се игра со македонски екипи. Во првиот термин од 17 и 15 часот домаќинот РК Струга се сретнува со екипата на РК Металург. ...

Во Струга има 169 активни случаи на КОВИД 19

Во интерес на правовремено и точно информирање на населението кое живее на подрачјето на општините ...

(ВИДЕО) Fomyx ja промовира новата песна насловена ,,Лудило”

Fomyx  ви го претставува својот нов музички проект со кој веќе предизвика позитивни реакции кај ...

Сообраќајна незгода кај село Требеништа, возачот се здобил со тешки телесни повреди

На 08.07.2020 во 01.15 часот, на магистралниот  пат Охрид-Кичево, кај селото Требеништа, случена е сообраќајна незгода во ...