ТОП Вести

Локални

Полицијата пронајде кокаин кај 64-годишен стружанец

На 21-ви септември 2020 година, во 18:30 часот, во ОВР Струга приведен е 64-годишниот Д.О. од Струга. -При преглед извршен на улицата „Ристо ...

Две лица од Струга физички се пресметувале на улицата „Пролетерски бригади“

На 22-ри септември 2020 година, во 03:10 часот, на улицата „Пролетерски Бригади“ во Струга, нарушен е јавниот ред и мир со карање и ...

Во петок ќе се одржи форум за утврдување на приеоритети за работа на ЛЕСС-Струга

Центарот на заедницата на општина Струга  во соработка со Општина Струга организираат Форум за утврдување на приеоритети за работа на Локалниот економско-социјален совет ...

Изложбата ,,Човек и пејсажни принципи“ вечерва ќе биде поставена во Струга

Вечерва со почеток во 19:00 часот, во Центарот за култура ,,Браќа Миладиновци“ во Струга ќе биде отворена изложбата,,Човек и пејсажни принципи“ на Катерина ...

ПСУ „Јахја Кемал“ и Општина Струга со еколошка акција го одбележаа 19-ти септември

Учениците на ПСУ „Јахја Кемал“ заедно со општина Струга организираа еколошка акција. ,,Избравме едно од  местата каде има најмногу отпадоци,  и се ослободивме ...

Пожар на површина со нискостеблеста вегетација во Мраморец

На 17.09.2020 година во атарот на охридското село Мраморец настанал пожар на површина со нискостеблеста вегетација. Пожарот е изгаснат со интервенција на Територијалната ...

Жител на Лабуништа се однесувал агресивно кон полициски службеник

На  17.09,2020 година во 12.10 часот  на улицата „Пролетерски бригади“ во Струга Е.Д.(27) од струшкото село Лабуништа го нарушил јавниот ред и мир ...

Методија Столески ја доби наградата за најслушана песна помеѓу два фестивали на ,,Охрид фест“

Најмладиот фолк пејач на естрадата, стружанецот Методија Столески, на овогодинешното издание на фестивалот ,,Охрид-фест-Охридски трубадури“ настапи со песната ,,Играј моме убаво“, авторско дело ...

Бочварски: Целосно ќе го реконструираме патниот правец од Струга до граничниот премин Ќафасан

„Инвестициите во инфраструктурата ги реализираме преку изградба и рехабилитација на преку 250 километри автопатна мрежа, изградба на 300 километри експресни патишта, преку 1.000 ...

Во Струга 6 нови случаи на ковид 19, 2 починати и 4 оздравени

Во последните 24 часа се направени 1674 тестирања, а регистрирани се 186 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 56 -Куманово 16 -Штип 8 ...
error: