ТОП Вести

Локални

На 24-ти јуни ќе се одржи ,,Струга Опен 2023“ – Интернационален џудо натпревар и инклузивно џудо

Во организација на џудо клубот „Дрим“ од Струга и „Порака Нова“ – Струга,  на 24-ти јуни  ќе се одржи Интернационален Џудо натпревар ,,Struga ...

Утре во Струга ќе се одржи Меѓународната веслачка регата ,,Struga Open 2023“

Веслачкиот клуб ,,Црн Дрим“-Струга организира Меѓународна веслачка регата ,,Struga Open 2023“ што ќе се одржи утре (10-ти јуни) со почеток во 8:00 часот ...

На 18-ти јуни Д-р Климент Матоски ќе ја промовира својата студија ,,Мое животно дело“

На 18-ти  јуни во Центар за култура ,,Браќа Миладиновци“ во Струга Д-р Климент Матоски, педијатар во пензија, ќе го презентира својот ,,Проект Струга ...

Премиера на претставата „Сергеј е многу глупав” вечерва во Охрид

Вечерва во Центар за култура ,,Григор Прличев“ во Охрид  премиерно ќе биде изведена претставата „Сергеј е многу глупав” во режија на Дејана Николовска. ...

Билтен на СВР Охрид за 07 јуни: Нарушен јавниот ред и мир во Охрид, пронајдена дрога во Струга

На 07.06.2023 во 23.10 часот во угостителски објект на булеварот „Туристичка” во Охрид, полициски службеници од одделението за недозволена трговија со дрога при ...

Денес во Струга одбележана 79 годишнина од формирањето на првата македонска пролетерска бригада

На 8 јуни, пред 79 години, во селото Локов, Струшка Малесија е формирана Првата македонска народно-ослободителна ударна бригада, подоцна прогласена за пролетерска. Во ...

Учебната година за средношколците завршува утре, за основците на 14-ти јуни

Наставата од учебната 2022/2023 година утре, 9-ти јуни, завршува за средношколците, а учениците во основните училишта до летниот распуст ќе одработат уште три ...

Струшките средношколци имаа ,,час на вода“ во Охридското езеро

Во организација на спортскиот клуб ,,Соларис“ , на иницијатива на професорките Фросина Постолоска (социологија) и Гордана Чакареска (географија) од струшката гимназија „Д-р Ибрахим Темо“, ...

Денеска во Струга ,,Аква“ ќе ги спроведе завршните иницијативи од проектот „(Локално) Младинско учество е важно!“

Двата тима на Здружението за развој и активизам ,,Аква“, денеска ќе ги спроведат завршните иницијативи во рамки на проектот „(Локално) Младинско учество е ...

Приведени крадци во Струга, се сомничат за тешка кражба во куќа во „Плитишта“

На 06.06.2023 во 09.45 часот во Струга, полициски службеници од ОВР Струга ги лишиле од слобода Д.У.(37) од Струга и Е.П.(46) од Куманово. ...
error: