ТОП Вести

Занимливо

Режисерка од Нов Зеланд сними филм инспирирана од „Пред дождот“ на Милчо Манчевски

И после 30 години, македонскиот филмски класик „Пред дождот“ на Милчо Манчевски инспирира нови режисери насекаде низ светот. Овојпат во Нов Зеланд. Режисерката ...

Минатиот месец забележан како „најтоплиот март“ во светот

Минатиот месец беше „најтоплиот март“ забележан на глобално ниво, според мерењата направени од системот за сателитски мониторинг Коперник на Европската унија. Соопштено е ...

Сара Матовска Јолеска: Со изработка на накит од волна и сребро ја продолжив знаетчиската дејност наследена од дедо ми

Сара Матовска Јолеска е млада и креативна девојка која значително ја збогатува локалната уметност во Струга. Таа изработува накит од природна волна и ...

Елена Весова Колоска-Од професорка во Скопје до исполнет и креативен живот во струшко Луково

Тргнавме во потрага по мир и позитивни вредности. Во денешно време, кога брзината на живеењето, стресот и борбата за навидум ,,подобар живот“ ни ...

Денеска е Меѓународен ден на среќата

Денеска, 20 март, се одбележува Светскиот ден на среќата. Генералното собрание на Обединетите Нации, на 28-ми јуни 2012 година усвои Резолуција  со која беше ...

Во групата ,,SpomenikDatabase“ објавена фотографија од киосците на „Треска Полипласт“ од Струга

Во Facebook групата  SpomenikDatabase  наменета за најзначајните апстрактни  и модернистичките споменици од Втората светска војна изградени во Социјалистичка Федеративна Република Југославија од 1960 до 1990 година, ...

Филмот ,,Oppenheimer“ е апсолутен победник на ,,Оскари 2024“

Филмот Oppenheimer на Кристофер Нолан е апсолутен победник на овогодишните оскари. Од 13 номинации Oppenheimer доби седум оскари вклучувајќи го и оскарот за најдобар ...

Виртуозот на виолина Марио Хосен и „Профундис“ ја носат „Candlelight“ магијата во Македонија

Илјадници свеќи ќе ја осветлат сцената на Македонската филхармонија на премиерното издание на првиот „Candlelight“ – концерт под свеќи на камерниот оркестар Профундис, ...

Стружанецот Никола Петрески е единствен готвач од Македонија кој работи во ресторан со две мишелин sвезди

Стружанецот Никола Петрески е единствениот готвач од Македонија кој работи во ресторан со две мишелин sвезди во Виена. Станува збор за PalaisCoburgResidenz, име ...

Денеска е Светски ден на радиото

Денеска се слави светскиот ден на радиото, прогласен од страна на УНЕСКО. Неговата цел е да се подигне свесноста за значењето на радиото ...
error: