ТОП Вести

Вести

Струшките џудисти освоија шест медали на натпревар во Словенија

Шест медали  освоија џудистите од Џудо клубот ,,Дрим“ од Струга на новогодишниот турнир  ,,Ivo Reya Kup” што се одржа во Цење, Словенија. Тие ...

Мирослав Петковиќ: Режирајќи ја монодрамата ,,Инсомнија“ инспириран од делото на Димитрие Дурацоски, се соочив со несоницата што ја доживував во младоста

Во среда и четврток со почеток во 19:00 часот во НУ Центар за култура „Браќа Миладиновци“ – Струга премиерно ќе се одржи првата ...

Во исчезнувањето на Вања инволвиран и нејзиното татко со цел да се изнудат пари од мајката на Вања

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска на прес-конференција информираше дека девојчето Вања Ѓорчевска е киднапирана пред влезот на нејзиниот дом откако претходно ...

Претставата „Сергеј е многу глупав“ во сабота ќе се игра во Охрид

Претставата „Сергеј е многу глупав“ во режија на Дејана Николовскa е на репертоарот на Центар за култура ,,Григор Прличев“ во сабота 09.12.2023 година, ...

МВР: Пресечен меѓународен канал за транспорт, запленета дрога вредна 120.000 евра

На 03.12.2023 на влезот во Гостивар, во заедничка акција на Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и оружје, ...

Воведение на Пресвета Богородица-Пречиста

Православните верници денеска го одбележуваат празникот на воведувањето на пресветата девојка Марија во Ерусалимскиот храм. Народот овој празник го нарекува Пречиста, што одлично ...

Време-Сончево со мала до умерена облачност и ветровито

Претпладне понекаде вдолж Повардарието ќе засилува северен ветер. Преку денот ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и ќе дува слаб ...

Време- Променливо облачно време со сончеви периоди

Денеска ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и релативно топло. Ќе дува умерен, наместа засилен ветер (над 60 км/час) од јужен ...

ФК Караорман утре на гостински терен игра со екипата на Каменица Саса

 Во рамки на 2МФЛ, екипата на Караорман на гостински терен утре игра со екипата на Каменица Саса. Натпреварот е закажан за 13:00 часот. ...

Светски ден за борба против Сида: Во Македонија со ХИВ/СИДА живеат 506 лица

Денеска е 1. декември, денот кога ја одбележуваме солидарноста со луѓето што живеат со ХИВ. Според податоците од Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) ...
error: