ТОП Вести

Свет

Бизнисменот Шкелчим Деволи, сопственик на Деволи Корпорација, се сретна со турскиот претседател Ердоган, разговараа за економијата во регионот

Сопственикот на Деволи Корпорација, Шкелчим Деволи, денеска во Сараево се сретна со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган. Тема на нивниот разговор ...

Социјалната драма „Земја на номади“ триумфираше на Оскарите

Социјалната драма „Земја на номадите“ (Nomadland), за животот во време на рецесија на американскиот запад, е прогласена за најдобар филм на синоќешната церемонија ...

Почина принцот Филип, веста ја потврди Бакингемската палата

Принцот Филип почина на 100-годишна возраст, пренесува Би-Би-Си. Веста за смртта ја потврди Бакингемската палата. За време на неговиот животен век, Филип бил ...

90-годишна британка е првата личност која прими вакцина против ковид 19

Денеска во Велика Британија започна вакцинацијата против Ковид 19, ова  е првата земја во светот која ја одобри вакцината на Pfizer/BioNTec. 90-годишната Маргарет Кенан, ...

1-ви декември, Светски ден за борба против ХИВ-СИДА

Денеска е 1-ви декември, Светски ден за борба против ХИВ-СИДА Светскиот ден против СИДА-та (World AIDS Day) 1 Декември, е осмислен и прифатен ...

Европскиот парламент изгласа забрана за користење на муниција за лов со олово во близина на сите водни површини во Европската Унија

Европскиот парламент ја изгласа забраната за користење на муниција за лов со олово во близина на сите водни површини во Европската Унија. Членовите ...

Почина фудбалската легенда Диего Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) синоќа почина од срцев удар  Марадона починал во својот дом, во Тигре. Роден во сиромашно маало ...

„Пфајзер“ : Нашата вакцина против ковид 19 е ефикасна 90%

Aмериканската компанија „Пфајзер“ (Pfizer) објави дека нејзината експериментална вакцина против Ковид-19 е ефикасна 90%, согласно првите клинички испитувања. Стапката на ефикасност е над ...

Почина славниот актер Шон Конери

Светски познатиот актер Сер Шон Конери,  почина денеска на 90-годишна возраст. Легендарниот шкотски актер  се прослави со улогата на Џемс Бонд, а познат ...

Почина познатиот гитарист Еди ван Хелен

Еди ван Хелен, еден од најпознатите рок-гитаристи и основач на рок-групата „Ван Хелен“ почина денеска. Вест ја објави неговиот син Волфганг на Твитер. ...
error: