ТОП Вести

Македонија

14 нови случаи на коронавирус во Струга, на ниво на Македонија 53 ново-заболени

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица. Министерството за здравство информира ...

Од 34-тата седница на Владата: Целосна забрана за движење во Куманово за време на викендите

Владата на Република Северна Македонија на денешната 34-та седница, донесе одлука за забрана и посебен режим на движењето на населението (полициски час) во ...

За најмалку 70% се намалуват ратите за кредитите од финансиските друштва и лизинг компаниите

 За најмалку 70% ќе се намалат ратите за кредитите од финансиските и лизинг друштва во следните три месеци за граѓаните, за кои нема ...

Време- Облачно со повремени врнежи од дожд

Денеска ќе преовладува облачно време со повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег. Пообилни врнежи ќе има во јужните делови. ...

Филиповска-Грашкоска: Инспекторите на терен, направени се 5.213 надзори, поголемиот дел од угостителите и компаниите ги почитуваат владините мерки

Претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска, денеска на прес-конференција во Владата ги презентираше наодите од спроведените инспекциски надзори во периодот од 28 март ...

46 нови случаи на коронавирус во земјава, бројката достигна 430 лица

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Едниот пациент на возраст од 70 години ...

Отворени се три нови телефонски линии за психолошка поддршка

Отворени се уште 3 нови телефонски броеви наменети за психилошка поддршка на трудниците и родилките, лицата со нарушување на слухот, говорот и гласот, ...

Бектеши: Ќе се укине забраната за извоз на брашно, залихи на храна има доволно

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска во Министерството за економија оствари работна средба со претставниците на мелничко-пекарската индустрија во земјата. Тема на состанокот ...

Бајрактар и Шкријељ: Овозможуваме брз влез во системот на социјална заштита за домаќинствата кои останале без приходи 

Лицата кои останале без работа или биле дел од неформалната економија добиваат брз влез во системот на социјална заштита. Eдна од клучните мерки ...

Наумче Мојсоски се приклучи на иницијативата „спортистите против корона вирусот“

Познатиот стружанец Наумче Мојсовски објави видео во кое повика на солидарност и хуманост. Тој ја информираше јавноста дека  се приклучува на иницијативата „спортистите ...
error: