ТОП Вести

Забава

Хуманитарен концерт на „Охридско лето“: „Танец“ и „Ладо“ под ѕвездите

Фестивалот „Охридско лето“ вечерва  организира хуманитарен концерт со ансамблите на народни игри и песни „Танец“ од Република Северна Македонија и „Ладо“ од Хрватска.  ...

Со концерт на „Охридско лето“, Камерниот оркестар на МММ ќе одбележи 35 години постоење

Во рамки на музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вечерва од 20 часот во црквата „Света Софија“ ќе настапи Камерниот оркестар на Музичката ...

Ѓулсин Онај: „Света Софија“ е прекрасен дом за музиката

Со креативен вознес и врвно мајсторство врз пијаното, турската пијанистка Ѓулсин Онај вчеравечер приреди концерт за уживање во рамки на 61-то издание на ...

Турската пијанистка Ѓулсин Онај вечерва ќе концертира на „Охридско лето“

Во рамки на музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе настапи турската пијанистка Ѓулсин Онај. Концертот ќе се одржи во црквата „Света ...

Музичко патување на „Охридско лето“ со гудачки квинтет и соло виолина

Млади уметници, беспрекорно музицирање и внимателно избран репертоар го задржаа вниманието на публиката на „Охридско лето“ синоќа, преку настапот на гудачкиот квинтет на ...

Официјалното отварање на петтото издание на фестивалот Drim Short е на 29-ти јули

Со задоволство ви го најавуваме петтото издание на фестивалот на краток филм Drim Short кое ќе се одржи од 29-ти јули до 1-ви ...

Гудачкиот квинтет на Загрепската филхармонија вечерва пред публиката на „Охридско лето“

Гудачкиот квинтет на Загрепската филхармонија вечерва ќе одржи концерт во рамките на фестивалот „Охридско лето“. Во црквата „Света Софија“ од 21 часот ќе ...

Прекрасен концерт во „Света Софија“со виолинистот Марковиќ и пијанистката Шуловиќ

Фестивалот „Охридско лето“ вчеравечер во црквата „Света Софија“ приреди концерт за виолина и пијано  со српските уметници Владимир Марковиќ и Јулијана Шуловиќ. Виолинистот ...

„На зајдисонце“ во Трпејца одбележан и јубилејот 100 г.од раѓањето на Конески

Синоќа во Трпејца во рамките на десеттото издание на Културно – забавното лето „На зајдисонце“ со омаж беше одбележана  100 годишнината од раѓањето ...

Концерт “Вечер со звуците на хармониката” утре во НУ Центар за култура „Григор Прличев”- Охрид

НУ Центар за култура „Григор Прличев”- Охрид Ве поканува на концерт “Вечер со звуците на хармониката” ВТОРНИК 27.07.2021година, 20:00 часот во Изложбениот салон ...
error: