Македонија ја совлада Словенија, Елиф Елмас sвезда на натпреварот!

- Македонија, Спорт
204

Фудбалската репрезентација на Македонија во квалификациите за Европското првенство (ЕП) 2020 година, на домашен терен синоќа ја совлада селекцијата на Словенија (2-1) и освои значајни три бода со кои остана во игра за пласман.

Пред крајот на првиот дел , Елиф Елмас ја затресе мрежата на противникот, но судиите сметаа дека е постигнат во офсајд и истиот беше неважечки и покрај негодувањето на публиката на трибините во арената „Тодор Проески“ во Скопје.

Но, во педесеттата минута Елиф Елмас погоди повторно , совладувајќи го познатиот голман Јан Облак, за водство од 1:0, а потоа мрежата на противникот успеа да ја затресе и за 2:0.

Словенците намалија на 2-1 преку пеналот кој го реализираше Иличиќ.

Strugaonline

фото: архива

 

 

 

Facebook Коментари