Малолетник со здравствени проблеми од струмичко пронајден во Струга, родителите ќе одговараат кривично

- Локални
1401

На 16.11.2023 во 22.10 часот во ОВР Струга било пријавено дека на улица „Ристо Крле” во Струга бил пронајден малолетник со здравствени проблеми. Известени се јавен обвинител и Центар за социјални работи, по што лицето е згрижено, а по преземени мерки е констатирано дека се работи за 17 – годишник од струмичкото село Банско. Остварен е контакт со неговите родители Т.М. и Ш.М. и малолетникот денеска ќе биде вратен во неговиот дом. По целосно документирање на настанот, против родителите ќе биде поднесена кривична пријава по член 200 од Кривичниот законик – „напуштање немоќно дете”.

Извор: СВР Охрид

фото: архива

Facebook Коментари