1 лице во Струга и 14 во Охрид казнети поради неносење маски

- Локални
35

Според статистичките податоци на МВР, во текот на изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 30 прекршоци за неносење лична заштита на лицето (Охрид 14, Струга 1, Кичево 14 и Дебар 1).

– Ним им се издадени прекршочни платни налози за сторен прекршок по член 6 став 1 од Уредбата со законска сила за носење лична заштита на лицето заради спречување на ширење на заразната болест COVID-19. Во овој период, во координација со Државниот пазарен инспекторат, извршени се 32 контроли по угостителски и други објекти (Струга 8 и Дебар 24). Истовремено, евидентирани се 6 прекршувања на забраната за движење од 24:00 до 04:00 часот со цел спречување на ширењето на вирусот COVID-19 (Кичево 3 и Дебар 3). Против овие лица ќе биде поднесена соодветна пријава, информираат од СВР Охрид.

Извор: СВР Охрид

Facebook Коментари