Владата издвои 54 милиони денари за награда за здравствените работници кои работат со пациенти заболени од ковид 19

- Македонија
56

Со ребаланост на Буџетот, Владата издвои 54 милиони денари за награда на сите здравствени работници кои се вклучени во третманот на пациентите заболени од Ковид 19 вирусот.

-Парите ќе бидат наменети за вработените во Ковид центрите во Скопје и во болниците во останатите градови низ земјава. Предлогот за ребалансот е во собраниска процедура и се очекува да биде изгласан во наредните денови, со што ќе почнат да се реалзираат четвртиот сет мерки за помош на граѓаните, компаниите и целата економија.-информираше министерот за здравство Венко Филипче.

Strugaonline

Facebook Коментари