ТОП Вести
Архиви од страна на:niDJo

niDJo

niDJo Написи

Хуманитарен концерт на „Охридско лето“: „Танец“ и „Ладо“ под ѕвездите

Фестивалот „Охридско лето“ вечерва  организира хуманитарен концерт со ансамблите на народни игри и песни „Танец“ од Република Северна Македонија и „Ладо“ од Хрватска.  Концертот ќе се одржи на ...

Со концерт на „Охридско лето“, Камерниот оркестар на МММ ќе одбележи 35 години постоење

Во рамки на музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вечерва од 20 часот во црквата „Света Софија“ ќе настапи Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија „Саша Николовски ...

Ѓулсин Онај: „Света Софија“ е прекрасен дом за музиката

Со креативен вознес и врвно мајсторство врз пијаното, турската пијанистка Ѓулсин Онај вчеравечер приреди концерт за уживање во рамки на 61-то издание на фестивалот „Охридско лето“. Пијанистката со ...

Македонскиот теквондист Дејан Георгиевски ќе добие парична награда од Владата и Агенцијата за млади и спорт

Владата на Република Македонија на редовната 92-ра седница донесе одлука на нашиот претставник на Олимписките игри во Токио кој се закити со сребрен медал во дисциплината теквондо Дејан ...

РК Струга после паузата започнаа со тренинзи за новата сезона

РК Струга кои се дел од Супер машката лига полека почнуваат со подготовките за новата сезона и сите влегуваат во тренажниот процес кој е нормален за овој период ...

Македонија од утре во портокалова фаза, Владата со препораки за заштита

Според добиените информации од метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи целата територија на Република Македонија во следните пет дена ќе биде зафатена од високи температури (од 29.07-01.08.2021 година, ...

Времето денес сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност

Сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. попладне во планинските подрачја ќе има изолирана појава ...

02 Aвгуст (понеделник), Ден на Републиката е неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 02 Aвгуст (понеделник), Ден на Републиката е неработен ден за ...

Турската пијанистка Ѓулсин Онај вечерва ќе концертира на „Охридско лето“

Во рамки на музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вечерва ќе настапи турската пијанистка Ѓулсин Онај. Концертот ќе се одржи во црквата „Света Софија“ со почеток во 21 ...

Сирилик со одлича преработка на познатиот хит на Роберт Билбилов „Јас те губам”

Познатото дуо „Сирилик” (Cyrilic), браќата Андреј и Бојан, го преработи хитот на Роберт Билбилов од 2008 година, „Јас те губам”. Во новата верзија, вокалот е на Лина Пејовска. ...
error: