Јувентус ја обезбеди деветтата шампионска титула во низа во Италија

- Спорт
144

Јувентус ја совлада екипата на Сампдорија со 2:0 во натпревар од 36. коло од Италијанското фудбалско првенство и го обезбеди шампионскиот трофеј.

Стрелци на головите беа Кристијано Роналдо и Федерико Бернардески.

Јувентус на две кола до крајот на сезоната во Серија А има 83 бода.

За  Јувентус ова е 36-та шампионска титула во Италија и деветта во низа.

Facebook Коментари