Со Бадникова поворка дечињата во Струга го навестија Христовото раѓање

- Локални
512

Годинава во Струга продолжи традицијата со одржување на Бадниковата поворка.

Дечињата од Струга и Струшко го навестија Христовото раѓање. Тие ја пееа Божиќната песна „Вечниот Бог“ и ја доживеаа убавата духовна енергија и Божјата благодат.

Во 11:00 часот носејќи ја Бадниковата пештера од Соборниот храм ,,Свети Ѓорги“ тргнаа низ струшките улици, а после прошетката низ градот, во дворот  од црквата секое дете доби новогодишно пакетче, а имаше и традиционална Бадникова закуска.

Извор и фото: Strugaonline

 

Facebook Коментари