Почина фудбалската легенда Диего Марадона

- Свет
357

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) синоќа почина од срцев удар  Марадона починал во својот дом, во Тигре.

Роден во сиромашно маало на Буенос Аирес на 30 октомври 1960, Марадона од мали нозе покажувал дека е несекојдневен талент,  стана еден од најдобрите и најобожувани фудбалери на сите времиња, играјќи за Бока џуниорс, Барселона, Наполи и Аргентина.

Во 21 година кариера, тој постигна 259 голови на 491 натпревар

Facebook Коментари