Силен земјотрес во Хрватска, има жртви и повредени

- Хроника
138

Силен земјотрес ја погоди денеска Хрватска, епицентарот на магнитутадата од 6,2 степени беше кај Петриња, но силно се почувствува во цела Хрватска. Петриња е скоро цела срушена, загина девојче, а има и многу повредени.

После овој силен земјотрес, следувале уште неколку со епицентар на истото подрачје.

Новите земјотреси биле псолаби односно 4,5 и 3,7 степени според Рихтер.

Извор: press24.mk

Facebook Коментари