Новак Ѓоковиќ повторно е на прво место на АТП ранг-листата

- Спорт
85

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се врати на првото место на АТП ранг-листата објавена денеска. По освојувањето на Австралија опен,  Ѓоковиќ со 7070 поени изби пред Шпанецот Карлос Алкараз (6730).

Третото место го зазема финалистот на Австралија опен Стефанос Циципас (6195).

Во Топ-5 светски тенисери се уште и: Каспер Руд (Норвешка) – 5765 бодови и Андреј Рубљов (Русија) – 4200.

Facebook Коментари