Охридскиот пливачки маратон откажан поради пандемијата со коронавирусот

- Локални
55

Меѓународниот охридски пливачки маратон што по традиција се одржува кон крајот на август, oваа година нема да се одржи поради пандемијата со коронавирусот.

– Овогодинешните официјални интернационални пливачки маратони од светска серија за 2020 година (34-от Традиционален Охридски Пливачки Маратон 25км и олимписка дисциплина 10км) нема да се одржат, поради светска пандемија COVID-19) и едногласно откажување на целокупната ФИНА светска серија за 2020г во светот, почитувајќи ги препораките на Светска здравствена организација за превентивна медицинска и здравствена заштита на спортисти- пливачи, тренери, организатори и публика, стои во соопштението од пливачката федерација на Македонија.

Оттаму велат дека двата пливачки настани ќе се одржат следната година, пливачкиот маратон на 21-ви август, а трката на 10 километри една недела подоцна, на 28-ми август.

Strugaonline

фото: aрхива

Facebook Коментари