Во Соборниот храм во Струга утре ќе бидат донесени дел од Светите мошти на Св. Ефтимиј Велики

- Локални
427

Од Соборниот храм Св. Великомаченик Георгиј-Струга соопштуваат  дека утре, 02.02 – четврток, на празникот на Св. Ефтимиј Велики, во 08:30 часот во храмот  ќе биде донесен дел од неговите Свети мошти, по што во продолжение ќе биде отслужена света Литургија.

Од струшкиот Соборен храм ги повикуваат сите православни верници заедно да го прослават неговиот свет спомен.

Strugaonline

Facebook Коментари