Во Струга се одржа Бадникова поворка 2019

- Локални
563

Струга и оваа година ја продолжи традицијата на најавување на големиот христијански празник Христовото раѓање – Божиќ.

Бројни верници утрово присуствуваа на утринската Богослужба во црквата Св. Ѓеоргиј во Струга, а потоа се одржа и Бадниковата поворка на која дечињата од Струга и Струшко го навестија Христовото раѓање. Тие ја пееа Божиќната песна „Вечниот Бог“ и ја доживеаа убавата духовна енергија и Божјата благодат.

Gepostet von Strugaonline am Sonntag, 6. Januar 2019

После активностите на Бадниковата поворка, во дворот на црквата се делеше топол чај и посни колачи.

Strugaonline

Facebook Коментари