495 нови случаи на COVID-19, три новозаболени во Струга

- Здравје, Македонија
265
Во последните 24 часа направени се 4.145 тестирања, а регистрирани се 495 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 228
• Кавадарци – 30
• Велес – 27
• Битола – 24
• Штип – 21
• Прилеп – 20
• Куманово – 17
• Крива Паланка – 13
• Кочани – 12
• Тетово – 11
• Кичево, Гевгелија и Берово – по 10
• Неготино – 7
• Охрид и Валандово – по 6
• Пробиштип – 5
• Гостивар, Свети Николе, Радовиш и Ресен – по 4
• Струга, Делчево и Демир Хисар – по 3
• Струмица, Виница, Кратово, Богданци и Дојран – по 2
• Крушево, Македонска Каменица и Пехчево – по 1.
Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13 починати лица: 3 починати лица од Скопје (63г, 81г и 86г), 2 починати лица од Куманово (63г и 74г) и по едно починато лице од Прилеп (98г), Битола (61г), Велес (36г), Кавадарци (73г), Охрид (69г), Кочани (69г), Пробиштип (63г) и Крива Паланка (73г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.
Регистрирани сe 308 оздравени пациент од:
• Скопје – 143
• Куманово – 28
• Велес – 21
• Прилеп – 17
• Штип – 15
• Битола – 14
• Крива Паланка – 12
• Кавадарци – 11
• Струмица – 10
• Кочани – 7
• Кичево – 5
• Радовиш, Делчево, Виница и Кратово – по 3
• Неготино, Пробиштип и Ресен – по 2
• Тетово, Гевгелија, Валандово, Свети Николе, Струга, Демир Хисар и Богданци – по 1.
Досега во земјата се направени вкупно 1.382.675 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 202.203, бројот на оздравени пациенти е 188.332, на починати е 7.121, а бројот на активни случаи изнесува 6.750.
Извор: Министерство за Здравство
StrugaOnline

Facebook Коментари