600 нови случаи на КОВИД-19, во Струга 5 нови и 23 оздравени случаи

Во последните 24 часа направени се 1.317 тестови, а регистрирани се нови 600 случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 229
• Охрид – 46
• Битола – 38
• Куманово – 35
• Прилеп – 30
• Тетово – 26
• Велес – 25
• Кавадарци – 24
• Струмица – 23
• Гостивар – 19
• Штип – 17
• Радовиш – 11
• Кочани – 10
• Гевгелија – 9
• Неготино – 8
• Струга, Крива Паланка, Делчево, Берово и Дебар – по 5
• Богданци и Кратово – по 4
• Ресен, Крушево и Пехчево – по 3
• Кичево, Виница и Пробиштип – по 2
• Демир Хисар и Демир Капија – по 1
Од вкупниот број на позитивни (600), регистрирани се 134 реинфекции.
Регистрирани сe 743 оздравени пациенти од:
• Скопје – 284
• Битола – 56
• Кавадарци – 36
• Охрид – 33
• Куманово – 32
• Прилеп – 30
• Гостивар – 29
• Тетово – 26
• Велес и Струга – по 23
• Штип – 22
• Струмица – 20
• Радовиш – 16
• Неготино – 15
• Свети Николе – 14
• Кочани и Кичево – по 12
• Крива Паланка – 9
• Берово – 8
• Делчево – 7
• Ресен – 6
• Гевгелија, Богданци и Кратово – по 5
• Виница и Демир Хисар – по 3
• Дебар, Крушево и Демир Капија – по 2
• Пехчево, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1.
Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 6 починати лица од: по 2 починати лица од Скопје (66г и 75г) и Охрид (83г и 83г) и по едно починато лице од Ресен (72г) и Радовиш (72г). Сите лица се починати во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин се регистрирани 4 починати лица од: Кочани (85г), Струга (69г), Куманово (72г) и Кичево (62г). Две лице се починати во болнички услови и две во домашни услови. Лицата за починати се регистрирани во период од 16.07 – 08.08.2022 година.
Направени се 1.317 теста преку: ИЈЗ-146, ЦЈЗ Скопје-79, ЦЈЗ Битола-35, ЦЈЗ Прилеп-17, ЦЈЗ Тетово-30, ЦЈЗ Куманово-49, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-16, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–142, Жан Митрев (Филип Втори)-8, Авицена-55, Биотек-35, Систина-32, лабораторија Лаор-8, Синлаб-4, Ремедика-5, Плодност-5, Генеа-8, Никоб Лаб-25, ВФВ Медикал-4, Ели Медика Плус-3, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-11, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 585.
Досега во земјата се направени вкупно 2.133.045 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 333.948, бројот на оздравени пациенти е 320.449, на починати е 9.410, а бројот на активни случаи изнесува 4.089

Извор: Министерство за здравство

StrugaOnline

Facebook Коментари