Вечерва стартува 60-то ,,Охридско лето“

- Локални
70

Со концерт посветен на оперската певица Ана Липша Тофовиќ, вечерва на сцената на Античкиот театар свечено ќе биде отворено јубилејното 60-то издание на фестивалот „Охридско лето“.

Фестивалот оваа година ќе се одржи со скратена програма и во вонредни услови на светска здравствена криза предизвикана од корона вирусот Ковид 19.

На концертот насловен како „Вокални бисери – по стапките на Ана Липша“ светски познатите солисти, Марија Јелиќ – сопран, Дарио Ди Виетри – тенор, Иван Томашев – бас и Аманда Стојовиќ – мецосопран во пијано придружба на Миливое Велиќ, ќе изведат популарни арии.

Токму на овој ден пред шест децении  првенката на македонската Опера, Ана Липша Тофовиќ со концерт во Св. Софија го означи почетокот на една исклучителна традиција. Оттогаш 4 август се одбележува како роденден на фестивалот.

Целокупната програма ќе биде реализирана на отворените сцени на Антички театар, Долни Сарај, Предворје на Св. Софија, како и црквата Св Софија. Од 4-ти до 30 август таму ќе настапат околу 300 уметници од 19 земји. Публиката оваа година ќе има можност да види 26 концерти од кои два се во рамки на офф-програмата.

Покровител на фестивалот е Претседателот на државата Стево Пендаровски.

Целиот текст можете да го прочитате на следниов ЛИНК

Извор: Ohridnews

Facebook Коментари