Од полноќ поскапуваат горивата

- Македонија
140

Од полноќ поскапуваат горивата од половина до денар и половина, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Еуросупер БС-95 поскапува за половина денар и ќе се продава по цена од 81 денар за литар, Еуроспер БС-98 поскапува за еден денар и од полноќ новата цена ќе биде 83,50 ден/литар.

Дизелот поскапува за денар и половина и тој ќе се продава по цена од 79,50 ден/лит.

За половинаа денар се намалува цената на Екстра лесното масло за домаќинство кое од полноќ ќе се продава по цена од 76,50 ден/лит.

Се намалува и цената на Мазутот М-1 НС за 0,620 ден/кг, во однос на претходно утврдената цена. Новата цена на мазутот ќе биде 40,732 ден/кг.

Facebook Коментари