Премиерот Зоран Заев најави легализација на марихуана во туристичките места

- Македонија
107

Во интервју за македонската редакција на „Дојче Веле“, премиерот Зоран Заев најави нов економски пакет, кој вклучува и декриминализација и легализација на марихуаната во туристичките места.

,,Идејата е да се даде можност во туристичките места, вклучително и Скопје, кафулињата постојни и нови, со почитување на одредени стандарди- вентилација, доказ за потекло на марихуаната и сл., да се овозможи консумација на марихуана внатре во нив“, вели премиерот.

Целиот текст можете да го прочитате на следниов ЛИНК

Извор: DW

Facebook Коментари