Време: Претпладне сончево, попладне и во текот на ноќта дожд

- Македонија
138

Денеска претпладне ќе преовладува сончево време со умерена облачност а по котлинте магливо. Попладне и во текот на ноќта ќе има врнежи од дожд, кои повремено ќе имаат пообилен карактер. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Максималната дневна температура ќе се движи в интервал од 11 до 18 степени.  Утре ќе има врнежи од дожд, кои повремено ќе имаат пообилен карактер. Локално ќе има појава на грмежи со пороен дожд и засилен ветер, особено во југоисточните делови каде се очекува да наврнат над 35л/м2. Максималната дневна температура ќе се движи во интервал од 11 до 17 степени.

Извор: УХМР

Facebook Коментари