141 нов случај на КОВИД 19 , во Струга 1

- Македонија
86

Во текот на последните 24 часа се направени 1.848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство.

– Скопје 48
– Куманово 21
– Дебар 2
– Штип 15
– Прилеп 1
– Струга 1
– Битола 7
– Кавадарци 9
– Гостивар 4
– Гевгелија 1
– Струмица 4
– Кочани 4
– Пробиштип 2
– Демир Хисар 1
– Македонски Брод 4
– Берово 1
– Виница 7
– Свети Николе 3
– Кичево 5
– Неготино 1

Починати се два пациенти, пациент од Скопје (88 години) во болнички услови и пациентка од Кичево(80 години) вонболнички.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 175 оздравени пациенти од:

– Скопје 37
– Куманово 27
– Штип 56
– Прилеп 3
– Тетово 5
– Битола 1
– Кавадарци 4
– Гостивар 14
– Гевгелија 5
– Радовиш 2
– Демир Хисар 1
– Македонски Брод 1
– Свети Николе 11
– Кичево 7
– Ресен 1

Досега во земјата се направени вкупно 120.950 тестирања на COVID-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12.357, бројката на оздравени пациенти е 8.662, на починати е 532, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.163.

Facebook Коментари