4 нови случаи на ковид 19, починато е е 1 лице

- Македонија
95

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:
Во последните 24 часа се направени 1.337 тестирања, а регистриран е 4 нов случај на КОВИД-19 од:
Скопје – 3 и Прилеп – 1.

Регистрирани се 14 оздравени пациенти од:
Скопје – 8, Куманово – 3, Прилеп, Неготино и Македонска Каменица – по 1.

Пријавено е 1 починато лице: од Скопје (66г), во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 835.436 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.540, бројката на оздравени пациенти е 149.642, на починати е 5.472, а бројот на активни случаи изнесува 426.

Facebook Коментари