Во Струга 6 нови случаи на ковид 19 и 15 оздравени пациенти

- Македонија
88

Во текот на последните 24 часа се направени 1.885 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на COVID-19, информираат од Министерството за здравство.

По градови:

– Скопје 39
– Куманово 10
– Штип 23
– Прилеп 1
– Тетово 8
– Струга 6
– Битола 3
– Охрид 2
– Гостивар 13
– Крива Паланка 2
– Кочани 3
– Пробиштип 1
– Демир Хисар 3
– Македонски Брод 3
– Берово 1
– Виница 3
– Кратово 1
– Свети Николе 1
– Кичево 18

Почината е една пациентка од Скопје во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 161 оздравени пациенти од:

– Скопје 60
– Куманово 7
– Прилеп 4
– Тетово 3
– Струга 15
– Велес 1
– Охрид 3
– Кавадарци 7
– Гостивар 35
– Радовиш 1
– Крушево 2
– Пробиштип 1
– Македонски Брод 1
– Кратово 2
– Свети Николе 13
– Кичево 5
– Ресен 1

Досега во земјата се направени вкупно 117.475 тестирања на COVID-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на COVID-19 дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12.083, бројката на оздравени пациенти е 8.248, на починати е 529, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.306.

Facebook Коментари