Почина легендарниот музичар Бил Витерс

- Свет
151

Познатиот  Соул-пејач  Бил Витерс почина на 81-годишна возраст од срцеви проблеми.

-Тој имаше срце што правеше мостови меѓу поезијата и музиката, зборуваше искрено со луѓето и ги поврзуваше. Неговата музика засекогаш му припаѓа на светот. Во овој тежок момент, се молиме неговата музика да им пружи утеха и забава на луѓето, додека се загрижени за своите љубени – се вели во соопштението на семејството.

Витерс отпеа некои од најубавите песни на сите времиња како што е легендарната „Ain’t No Sunshine“, „Lovely Day”  “Lean On Me“. и други , Добитник е на три греми-награди.

Facebook Коментари