Почина принцот Филип, веста ја потврди Бакингемската палата

- Свет
677

Принцот Филип почина на 100-годишна возраст, пренесува Би-Би-Си.

Веста за смртта ја потврди Бакингемската палата.

За време на неговиот животен век, Филип бил претседател, покровител и член на над 780 организации

Тој воедно бил и најстариот машки член на британското кралско семејство во историјата.

 

Facebook Коментари