ТОП Вести

Свет

Почина славниот актер Шон Конери

Светски познатиот актер Сер Шон Конери,  почина денеска на 90-годишна возраст. Легендарниот шкотски актер  се прослави со улогата на Џемс Бонд, а познат ...

Почина познатиот гитарист Еди ван Хелен

Еди ван Хелен, еден од најпознатите рок-гитаристи и основач на рок-групата „Ван Хелен“ почина денеска. Вест ја објави неговиот син Волфганг на Твитер. ...

СЗО-Вирусот ковид 19 ќе биде ставен под контрола за две години

Светската здравствена организација не знае кога ќе заврши пандемијата на коронавирусот, но претпоставува дека болеста ќе биде ставена под контрола во рок од ...

Русија ја регистрираше првата вакцина против COVID 19

Русија е прва земја во светот која регистрираше вакцина против корона вирусот Ковид 19, изјави денескa рускиот претседател Владимир Путин ,пренесуваат светските агенции. ...

Готова е првата руска вакцина против Ковид19

Првата руска вакцина против коронавирусот, направена од воени експерти и научници од Националниот институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, е подготвена, соопшти денеска ...

Почина познатиот композитор Енио Мориконе

Во 91-та година од животот, во болница во Рим, денеска почина познатиот италијански композитор Енио Мориконе. Енио Мориконе е роден во Рим на ...

Во Србија повторно ќе има рестриктивни мерки за заштита од КОВИД 19

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ најави дека во земјата повторно ќе има рестриктивни мерки за заштита од вирусот КОВИД 19. Според најавите, рестриктивните ...

Словенија е првата европска земја која прогласи крај на епидемијата на коронавирусот

Словенечката влада синоќа прогласи крај на епидемијата на коронавирус, со што Словенија е првата европска земја која прогласи крај. Националниот институт за јавно ...

Почина легендарниот музичар Бил Витерс

Познатиот  Соул-пејач  Бил Витерс почина на 81-годишна возраст од срцеви проблеми. -Тој имаше срце што правеше мостови меѓу поезијата и музиката, зборуваше искрено ...

Се подготвува јубилејното издание на Д Фестивал-ова е дел од програмата

Единствениот фестивал на отворено во Македонија – Д Фестивал се подготвува за своето јубилејно десетто издание кое ќе се одржи од  3 – 5 јули во ...
error: