Новак Ѓоковиќ го освои Вимблдон, по петти пат

- Спорт
146

По 4 часа и 55 минути игра, Новак Ѓоковиќ го победи Роџер Федерер со 3 спрема 2 (7-6/5, 1-6, 7-6/4, 4-6, 13-12) и по 5-ти пат го освои Грен слемот во Вимблдон, за првпат во историјата преку новото воведено правило, со триумф од 13-12 во тај-брејк во последниот сет.

Победата против Швајцарецот на овој турнир, на Ѓоковиќ му донесе награда од 2,5 милиони евра.

По драматичното и најдолгото финале на Вимблдон, Ѓоковиќ го освои и својот 16. Грен слем трофеј.

Facebook Коментари