Вардар на домешен терен славеше над Елверум

- Спорт
55

Екипата на Вардар славеше на домашен терен над Елверум во натпревар од Лигата на шампионите.

Иако во еден момент во првото полувреме Вардарци имаа  и негатива од четири голови, нашиот тим покажа карактер, желба и мотив да победи.

Во последните шест минути Вардар иако имаше негатива од еден гол (31-30) и плус црвен картон на Глеб Калараш успеа да се извлече. Норвежаните постигнаа гол за водство, 32-30, но потоа следуваше серија од 5-0. Шеваљеви, двапати Георгиевски и плус Чупиќ и Дибиров донесоа радост во „Јане Сандански“. На секоја не реализирана шанса на Елверум , Вардар одговараше  со гол и прво преку Георгиевски израмни на 32-32 во 57 минута, а потоа по двете грешки на гостинското крило Хедберг, прво Георгиевски а потоа и Чупиќ од пенал зголемија на 34-32. Тимур Дибиров кој беше најефикасен на средбата со вкупно девет голови, токму последниот го постигна во последните секунди.

На добрата игра на Вардар во второто полувреме се надоврзаа и добрите одбрани на Робин Кантегрел кој за само пет минути имаше шет одлични интервенции, одржувајќи го Вардар во игра, овозможувајќи им на „црвено-црните“ во последните десет минути да влезат во „егал“.

Извор и фото: РК Вардар

 

Facebook Коментари