Вардар славеше над Монпелје на гости во Франција

- Спорт
106

Во првото коло од новата сезона во ЕХФ лигата на шампионите Вардар се враќа со триумф од Франција.Нашите ракометари го победија Монпелје со 33-31 што е 70-та победа за Вардар во групната фаза од ЛШ.

Љубителите на ракометот проследија интересен и неизвесен натпревар , најпрво Вардар поведе со 1:0, следните минути, некаде до средината на првиот дел поминаа во знакот и со доминација на противникот, потоа Вардарци го засилија темпото, па на полувреме беше  17:16 за домаќините.

Во вториот дел Вардар направи сосема нова ракометна приказна и во 43та минута веќе водеше со 25:23. Потоа Монпелје направи серија од 4:0, нашите ракометари повторно ја стопија предноста на противникот, а на крај успеа и да го добие овој меч со резултат 33:31

Strugaonline

фото: РК Вардар

Facebook Коментари