Ливерпул ја освои Премиерлигата

- Спорт
82
Поразот на Манчестер Сити на „Стемфорд Бриџ“ во Лондон (2-1) значеше официјална промоција на нов шампион во Премиерлигата – Ливерпул.
На 7 кола до крајот со +23 бода, тимот на Ливерпул е нов првак во англиската најсилна лига.
Фудбалерите предводени од Јирген Клоп играат неверојатна сезона. Досега, на 31 натпревар имаат вкупно 28 победи, само две реми и еден пораз.
Ова е прва титула за „црвените“ откако е формирана Премиерлигата, во 1992 година. Вкупно по 19-ти пат Ливерпул е шампион на Англија.
Извор: Сител тв

Facebook Коментари