( ВИДЕО) Mладиот транссексуалец Билал Хасани ќе ја претставува Франција на Евросонг 2019

- Музика
389

На Евровизискиот фестивал што годинава ќе се одржи во Тел Авив во мај, боите на Франција ќе ги брани Билал Хасани (19) со песната „Roi”. Хасани е транссексуален млад музичар кој потекнува од Мароко. Победата на домашниот избор во Франција не ја очекувал бидејќи на многумина не им се доаѓала неговата трансексуална определба. Со 150 поени од публиката тој победи во конкуренција од седум пејачи.

Билал пее од својата петгодишна возраст, песната Roi што во превод значи „Крал“, на Youtube има повеќе од шест милиони прегледи.

Strugaonline

Facebook Коментари