Вардар ја постигна осмата победа по ред во ЛШ

- Спорт
1076

Ракометниот клуб Вардар ја постигна осмата победа по ред во Лигата на шампионите. Со триумфот над ППД Загреб со 28-21 (13-10) Вардар остана со максимален број бодиви и по третото коло во групата А на лигата на шампионите.

Играта на натпреварот со ППД Загреб  тргна во вистинска насока во корист на Вардар во 14-та минута од натпреварот кога за прв пат успеаа да поведат со 5:4, иако на почетокот на натпреварот гостите водеа со 0:3. После постигнувањето на првото водство во 14-та минута, се беше полесно.  На полувреме резултатот беше 13:10. Второто полувреме донесе резултат 16:10, па после еден период во кој шест минути се играше без голови, погодија и двете екипи за резултат 17:12.

Во 50. минута Вардар зголеми и на „плус седум” за водство 21-14, , а  седумте голови предност ги имаше уште неколкупати до крајот на средбата.

Извор и фото: rkvardar.mk