Триатлон клубот 3Disciplines освои три брнозени медали на првенството во Бугарија

- Локални, Спорт
553

Триатлон клубот 3Дисциплинс од Струга, со осум членови во сите категории, настапи на Меѓународното Дуатлон првенство во Карлово, Бугарија.

-И покрај тоа што се настапи на трката веднаш по десет часовното патување  и сосема други дистанци од тие што се стандардни и на кои сме навикнати, нашиот клуб освои  три бронзени медали. Исто така, освоивме четврти места  во сите останати категории. Благодарност до Директорот на ЈП Комунално  Иќмет Ислами и Хотел Монтенегро Струга за поддршката во нашите успеси и за спортот во Струга! Честитки пред се на сите што ја завршија трката на таква тешка патека.,, -изјави за Strugaonline тренерот Никола Кутаноски.

Тој најави дека следната трка на која ќе учествува клубот 3Disciplines е закажана за 8-ми мај- Велосипедска трка во Охрид, на Меѓународниот триатлон натпревар во Скопје на 14ти мај, а месецот ќе го завршат со ,,Трка на поезијата“ во Струга.