ТОП Вести
Архиви од страна на:Irena Mrceska

Irena Mrceska

Irena Mrceska Написи

Пет стихозбирки влегоа во потесен круг за наградата на СВП „Браќа Миладиновци“

Пет поетски книги се избрани во потесниот круг за наградата „Браќа Миладиновци“ за 2018 година и од нив ќе биде прогласена победничката стихозбирка. Наградата ја доделува фестивалот Струшки ...

Ракометен турнир „Струга 2018“ ова е распоредот на натпреварите

Со натпреварот помеѓу екипата на „Железничар“ и домаќинот „РК Струга“ денеска започнува Меѓународниот ракометен турнир „Струга 2018“, ова е целосниот распоред на натпреварите за сите денови од турнирот ...

Реномиран германски оркестар со хуманитарен концерт во Струга

Во недела (19.08.2018), со почеток во 21:00ч. во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ – Струга, ќе се одржи хуманитарен концерт на реномираниот германски оркестар The Black Forest Youth ...

Oва е програмата за овогодинешните „Струшки вечери на поезијата“

Од 22-ри до 27-ми август во Струга ќе се одржи најновото издание на реномиранта манифестација „Струшки вечери на поезијата 2018“ на која ќе учествуваат  триесеттина поети од целиот ...

Извршено е порибување со подмладок од пастрмка и крап на акумулацијата „Глобочица“

Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство започнува со порибување на риболовните води во земјава, кои во моментов немаат концесионер. Денеска министерот за земјоделство,шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, присуствуваше ...

Наумче Мојсоски: Започнуваме нова ракометна ера, РК Струга се враќа каде што му е местото

Денеска започнува традиционалниот меѓународен ракометен турнир „Струга 2018“, кој оваа година ќе го красат шест странски и две домашни екипи. Организаторите за годинава најавија дека турнирот ќе блесне ...

Скопјанец силувал 15-годишно девојче во Струга, поднесена е кривична пријава

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против 39-годишниот Џ.С. од Скопје, со привремен престој во Струга, поради постоење основи на сомнение за сторено  кривично дело ...

Денеска започнува Меѓународниот ракометен турнир „Струга 2018“

Денеска започнува 46-то издание на  традиционалниот меѓународен ракометен турнир „Струга 2018“, на  кој оваа година учествуваат шест странски и две домашни екипи. Организаторите најавија дека оваа година турнирот ...

Промоција на книгата „Белиот трофеј“ на Блаже Аризанов вечерва во Охрид

Вечерва во кафе-бар „Шила“ во Охрид  ќе биде промовирана книгата „Белиот трофеј“ на Блаже Аризанов. Не сите Струмичани одат во Охрид да продаваат карпузи. Овој Струмичанец им ја ...

Хуманитарна забава за помош на Јана Арсовска во Охрид

Во недела, 19-ти август ќе се одржи голема хуманитарна забава за помош на Јана Арсовска. Со почеток во 20:00 часот, забавата ќе се одржи на бродовите „Александрија 1 ...
error: