ТОП Вести

Македонија

До крајот на оваа недела ќе преовладува сончево и топло време

Денеска во Македонија ќе преовладува сончево и топло време со мала до умерена облачност и слаб ветер од јужен правец. Дневната температура ќе ...

Притвор од 30 дена за четворица од напаѓачите на Зијадин Села

30 дена притвор добија четири лица за кои јавното обвинителство вчера бараше да се приведат за постапката на настаните во Собранието на Република Македонија ...

Временска прогноза: Ни претстои прекрасен, сончев и топол ден

Денеска во Македонија ќе преовладува сончево и топло време со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од јужен правец. ...

Алатката за информирање на гласачите „Локален избор“ достапна за граѓаните и по првиот изборен круг

(Скопје, 17.10.2017) – Алатката за информирање на гласачите „Локален избор“ (www.lokalenizbor.mk) ќе продолжи да биде достапна и во корист на граѓаните и по ...

“Оревокршачка” на мраз, во изведба на Рускиот државен балет на мраз, поради технички причини се презакажува за 4ти декември 2017 година

Балетскиот спектакл “Оревокршачка” на мраз кој требаше да се оддржи на 24ти ноември 2017 година, поради технички причини се презакажува за 4ти декември ...

МТСП: 23-ти октомври е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија

  Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ  („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07),   ...

Се проширува истрагата – уште петмина приведени за нападот врз Зијадин Села

Во врска со постапката што се води во Основното јавно обвинителство Скопје за настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април и ...

Време: Сончево и топло со максимални 28 степени – во Струга прекрасен сончев ден

Денеска во Македонија ќе преовладува сончево и топло време со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од јужен правец. Дневната ...

Нови цени на бензините од вечерва на полноќ

Од ноќеска на полноќ малопродажните цени на нафтените деривати ќе се намалат, соопштија од Регулаторната комисија за енергетика. Цените на Еуросупер БС – ...

Eдна деценија без Тоше – скромното момче од Крушево кое со музика и хуманост го победува времето

Денеска се навршуваат десет години од трагичната сообраќајна несреќа која беше кобна за македонската музичка легенда Тоше Проески. 16-ти октомври секогаш ќе биде ...