ТОП Вести
МПЦ ОА

МПЦ ОА

Велигденска порака од Поглаварот на МПЦ ОА Г.Г Стефан

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан до сите верници од православна вероисповед упати велигденска порака по повод претстојниот празник Воскресение Христово – Велигден. Истата ...

МПЦ ОА: Да се почитуваат мерките од владата сега и за време на празниците

Светиот Архијерејски Синод (САС), согласно чл. 24, т. 46 од Уставот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА), имајќи ги предвид вонредните услови предизвикани од ...

Денеска се празнува Сретение Господово

Денеска се празнува Сретение Господово. Во четириесеттиот ден по Рождество Пресветата Дева Го донесе својот Божествен Син во ерусалимскиот храм за, според Законот, да Му Го посвети на ...

Денеска се празнува Свети Aнтониj Велики

Православните верници денес го празнуваат Свети Aнтониj Велики, еден од преподобните и богоносни отци на Православната црква, роден во Египет околу 254-та година после Христа. Преподобен Антониј бил ...

Денеска се празнува Свети Спиридон Чудотворец

Православните христијани денес го слават денот посветен на Свети Спиридон Чудотворец. Овој голем Божји човек бил еден од големите светители во 4 век. Роден е во источниот дел ...

Денеска се празнува Св. маченичка Варвара

Православните верници денес го празнуваат денот посветен на Св. маченичка Варвара. За време на имераторот Максимилијан во Илиопол живеел еден богат човек по име Диоксор, а неговата жена ...

Денеска се празнува Свети великомаченик Георгиј

На овој ден се празнува осветувањето на црквата посветена на свети Георгиј Победоносец во Киев. Кај руските кнезови, почнувајќи од рамноапостолниот кнез Владимир, постоел благочестив обичај да основаат ...

Денеска се празнува Св. Климент Охридски – Чудотворец

Македонската православна црква денес го празнува споменот на својот патрон Свети Климент Охридски – Чудотворец, најпознатиот меѓу повеќето ученици на Светите браќа Кирил и Методиј. Свети Климент се ...

Денеска е Покров на Пресвета Богородица

Православните верници денес празнуваат Покров на Пресвета Богородица. Отсекогаш Црквата ја прославува Пресвета Богородица како покровителка и заштитничка на христијанскиот род, Којашто со своите претстателски молитви Го смилостивува ...

Денеска се одбележува празникот „Св. маченички Вера, Надеж, Љубов и мајка им Софија“

Православние верници денеска ги празнуваат светите маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. Светици кои се многу почитувани кај нашиот народ. Живееја и страдаа во Рим, ...
error: