ТОП Вести

Вести

РК Струга победнички стартуваше во Суперлигата

Екипата на РК Струга, победнички ја стартуваше новата сезона, односно враќањето во Суперлигата после петнаесет години. Имено, нашите ракометари на гости во Велес, ...

Супер викенд акција во „Дон Примус“ маркет во Струга

„Дон Примус маркет“- Струга постојано нуди акции и изненадувања за потрошувачите. Купувањето во овој нов маркет во Струга стана вистинско задоволство. Акции со ...

Нова еко-акција во Струга, чиста е областа околу одморалиштето „25 Мај“!

По повод Светскиот ден на чистењето, Младинскиот тим од Здружение „Аква“  се вклучи во глобалното движење!. Овој пат, во еколошката акција се вклучи ...

Денеска ќе бидат одбележани педесет години театарска дејност на Ристе Миладинов

По повод педесет години театарска дејност на Христо (Ристе) Миладинов, Драмското студио „Миладин“  организира настан со богата програма.  Настанот ќе се одржи во ...

Започнуваат натпреварите во Суперлигата, „Струга“ на дуел со екипата на „Борец“

Утре започнува македонската ракометна Суперлига. Првиот натпревар ќе се игра помеѓу екипите на Бутел и Прилеп  (старт 12:00 часот во Радишани). Истиот ден ...

Охрид ќе добие нов здравствен дом

Нов здравствен дом изграден по највисоките светски стандарди ќе добие Охрид, ова беше истакнато на трибината што синоќа се одржа во  големата општинска ...

Стружанецот Славко Илоски ќе го промовира својот роман „Бел демон“

Во организација на НУ Библиотека „Григор Прличев“денеска  во 12 часот во „Прличевата одаја“ ќе биде промовиран  романот „Бел демон“ од Славко Илоски од ...

Играниот филм „Банат“ вечерва пред струшката публика

Во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ – Струга (голема сала),вечерва , со почеток во 19:00 часот, ќе се прикажува играниот филм „Банат“ во ...

Денеска започнува Црковната нова година – се празнува поменот на Преподобен Симеон Стоплник

Светата Православна црква денес го празнува поменот на Преподобен Симеон Стоплник. Родум Сириец, од родители селани. Во својата осумнаесетта година побегна од родителите ...

Работилница за пензионери утре во Струга

Утре во хотел „Београд“ во Струга, во организација на Локалната агенција за развој Струга ќе се одржи дискусија и работилница на тема  „Стареење ...
error: