ТОП Вести
Концерт

Концерт

Kонцерт ,,Мојот роден крај“ утре во Струга

Утре, петок (21.10.2022г.), со почеток во 19.00 часот, во фоајето на Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ – Струга, ќе се одржи концерт „Мојот роден крај“. Како што кажува ...

На 22-ри октомври концерт на КУД ,,Илинден“ и Балетското студио ,,БАХ“, средствата од концертот ќе бидат донирани за реновирање на сцената во Центарот за култура

Во сабота 22-ри октомври, на главната сцена при Центарот за култура ,,Браќа Миладиновци“ во Струга концерт ќе одржат КУД Илинден и Балетското студио БАХ.  Почетокот е закажан за ...

Симон Трпчески одржа спектакуларен концерт во струшкото село Збажди

Во предвечерието на големиот христијански празник Голема Богородица, македонскиот пијанист од светски глас Симон Трпчески вчера, 27 август ја изведе претпремиерата на својот проект „МАКЕДОНИСИМО“ во родното место ...

Концерт на „Охридско лето“ во спомен на маестро Александар Џамбазов

Концерт посветен на великанот на македонската современа музика Александар Џамбазов ќе се одржи вечерва на сцената Долни Сарај со почеток во 21 часот. Под диригентската палка на Љупчо ...

Квартетот „Стенхамар“ вечерва за публиката на „Охридско лето“

Шведскиот квартет „Стенхамар“ вечерва е на класичниот репертоар на 62-то издание на фестивалот „Охридско лето“.Членовите на овој состав, виолинистите Петер Олафсон и Пер Оман, Тони Бауер на виола ...

„Simply quartet“ вечерва ќе музицира во црквата „Света Софија“

Еден од најперспективните квартети од новата генерација „Simply quartet“ вечерва ќе настапи на фестивалот „Охридско лето“ . Концертот  ќе се одржи во црквата „Света Софија“ со почеток во ...

Симон Трпчески ќе одржи концерт во струшкото село Збажди

Со почит кон своите корени, во предвечерието на големиот христијански празник Голема Богородица, македонскиот пијанист од светски глас Симон Трпчески на 27 август ќе ја изведе претпремиерата на ...

Голем концерт на балканската музичка sвезда Харис Џиновиќ вечерва во Струга

Вечерва на стадионот ,,Караорман“  со почеток во 20:00 часот, концерт ќе одржи балканската музичка sвезда Харис Џиновиќ. ,,Ве поканувам да дојдете да направиме еден заеднички голем концерт. Ќе ...

Камерниот оркрстар на Музичката Младина на Македонија со целовечерен концерт на „Охридско лето“

Камерниот оркестар на Музичката Младина на Македонија „Саша Николовски-Ѓумар“ вечерва ќе одржи целовечерен концерт на фестивалот „Охридско лето“. Под диригентската палка на маестро Борјан Цанев, концертот ќе се ...

Концерт на пијано-дуото Кристијан Каровски и Мими Дучева вечерва на ,,Охридско лето“

Музичката програма на 62-то издание на фестивалот „Охридско лето “продолжува вечерва со концерт на пијано-дуото Кристијан Каровски и Мими Дучева. Двајцата македонски уметници ќе музицираат за фестивалската публика ...
error: