ТОП Вести
охридско лето 2021

охридско лето 2021

Италијанска вечер на „Охридско лето“ со тенорот Фантони и пијанистот Мартано

Во рамки на традиционалната Италијанска вечер на фестивалот „Охридско лето“  вечерва ќе настапат тенорот Алесандро Фантони и пијанистот Џорџо Мартано. Концертот ќе се одржи во црквата „Света Софија“ ...

„Танец“ и „Ладо“ под ѕвезденото небо на Античкиот театар

Во рамките на офф-програмата на фестивалот „Охридско лето“ синоќа на Античкиот театар во Охрид се одржа целовечерен концерт на ансамблите на народни игри и песни „Танец“ од Република ...

Под сводовите на „Света Софија“ одбележани 35 години од постоењето на Камерниот оркестар на МММ

Во релаксиран звучен амбиент, Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија „Саша Николовски – Ѓумар“ вчеравечер на „Охридско лето“ изведе серија восхитувачки интерпретации на дела од Вивалди, Респиги, ...

Хуманитарен концерт на „Охридско лето“: „Танец“ и „Ладо“ под ѕвездите

Фестивалот „Охридско лето“ вечерва  организира хуманитарен концерт со ансамблите на народни игри и песни „Танец“ од Република Северна Македонија и „Ладо“ од Хрватска.  Концертот ќе се одржи на ...

Со концерт на „Охридско лето“, Камерниот оркестар на МММ ќе одбележи 35 години постоење

Во рамки на музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вечерва од 20 часот во црквата „Света Софија“ ќе настапи Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија „Саша Николовски ...

Ѓулсин Онај: „Света Софија“ е прекрасен дом за музиката

Со креативен вознес и врвно мајсторство врз пијаното, турската пијанистка Ѓулсин Онај вчеравечер приреди концерт за уживање во рамки на 61-то издание на фестивалот „Охридско лето“. Пијанистката со ...

Музичко патување на „Охридско лето“ со гудачки квинтет и соло виолина

Млади уметници, беспрекорно музицирање и внимателно избран репертоар го задржаа вниманието на публиката на „Охридско лето“ синоќа, преку настапот на гудачкиот квинтет на Загрепската филхармонија  и солистот Александар ...

Гудачкиот квинтет на Загрепската филхармонија вечерва пред публиката на „Охридско лето“

Гудачкиот квинтет на Загрепската филхармонија вечерва ќе одржи концерт во рамките на фестивалот „Охридско лето“. Во црквата „Света Софија“ од 21 часот ќе настапат Владимир Костов-прва виолина, Дуња ...

Прекрасен концерт во „Света Софија“со виолинистот Марковиќ и пијанистката Шуловиќ

Фестивалот „Охридско лето“ вчеравечер во црквата „Света Софија“ приреди концерт за виолина и пијано  со српските уметници Владимир Марковиќ и Јулијана Шуловиќ. Виолинистот Марковиќ и пијанистката Шуловиќ освен ...

„Охридско лето“ вечерва ја носи танцовата претстава „Сви марш на плес“

„Охридско лето“ вечерва од 21 часот на сцената „Долни Сарај“ ја носи танцовата претстава „Сви марш на плес“ на музика од легендарната група „Бијело дугме“ а во кореографија ...
error: