ТОП Вести
превенција

превенција

Црвен крст Струга ја започна кампањата за превенција од дијабетес

Црвен крст Струга ја започна кампањата за превенција од дијабетес. Волонтерите од Црвен крст вчера им измерија шеќер на околу сто случајни минувачи во струшката чаршија и им ...

Надица Шикоска Симиџиоска: На мозочниот удар што го доживеав, денеска гледам како благослов и мотив за духовен раст

,,Имав мозочен удар на 30-ти јули 2021 година на мои 30 години , сакам да раскажам и да помогнам на други луѓе, да ја разбудам свеста за навремено ...

МВР: Внимавајте! Мало невнимание може да предизвика пожар со тешки последици

По настапувањето на последните, значително повисоки температури и најавите дека во наредните денови тие уште повеќе ќе се зголемат, во голема мерка се зголемија и потенцијалните опасности за ...

МТСП со кампања за превенција и заштита од семејно насилство: Охрабри се, пријави го насилникот!

Министерството за труд и социјална политика во соработка со Мисијата на ОБСЕ во Скопје,  подготви  кампања за превенција и заштита од  семејно насилство во вонредна состојба COVID-19 преку ...

СВР Охрид и граничната полиција „Регионален центар Запад“, извршија обезбедување и транспорт на четири лица oд Ќафасан до Специјалниот завод во Демир Капија

По преземени подготвителни активности за доследно спроведување на мерките на Владата за заштита и сузбивање на Коронавирусот  а во врска мерката за спроведување на лица во државен карантин, ...

Се затвораат сите гранични премини за премин на странски државјани, oва се новите мерки

Владата на Република Северна Македонија на редовната 20-та седница го разгледа Записникот од Првиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување ...

Филипче: Следува дополнување на мерките до 24.03 – Забрана на јавни и приватни собири, кафетериите и рестораните да работат до 18:00 часот

На денешната прес-конференција, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче изјави дека вчеравечер разговарал со директорот на Светската здравствена организација за Европа, Ханс Клуге по прогласувањето на пандемија ...

МТСП: Дополнителни мерки, активности и препораки за превенција од ширење на болеста КОВИД-19

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) информира дека согласно дополнителните мерки, активности и препораки на Владата за превенција од ширење на болеста КОВИД-19,  следните категории на лица ...

Министерот Филипче: За корона вирус се тестираат 12 пациенти, мерките на Владата важат за сите

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше за состојбата со корона вирус во Република Северна Македонија. „На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби ...

Дополнителна одлука на Владата: Се забранува користење на пливачките базени

Владата на Република Северна Македонија, на 15-тата седница, покрај усвоените заклучоци, мерки и препораки во функција на преземање дополнителни мерки и активности за превенција од ширење на болеста ...
error: