ТОП Вести
програма

програма

Во понеделник започнува десеттото издание на Фестивалот на народна музика ,, Пображење“ во Вевчани

Oд 17-ти до 19-ти август во Вевчани ќе се одржи десеттото издание на Фестивалот на народна музика ,, Пображење“. На првиот фестивалски ден свеченото отварање е закажано за ...

Спектаклот Болеро вечерва на Охридско лето

Во рамките на музичката програма на Охридско лето вечерва ќе се одржи гала концерт и премиера на спектаклот Болеро во изведба на Националната опера и балет. На сцената ...

На 15-ти август започнува деветтото ,,Вевчанско културно лето“

Од 15-ти август до 15-ти септември во Вевчани ќе се одржи деветтото издание на манифестацијата ,,Вевчанското културно лето.“ И годинава ќе биде понудена програма што  ќе ги задоволи ...

Вечерва стартува 60-то ,,Охридско лето“

Со концерт посветен на оперската певица Ана Липша Тофовиќ, вечерва на сцената на Античкиот театар свечено ќе биде отворено јубилејното 60-то издание на фестивалот „Охридско лето“. Фестивалот оваа ...

Викенд програма ,,На зајдисонце“ во Трпејца

Во рамките на овогодинешното издание на културно-забавното лето  ,,На зајдисонце.,, во Трпејца , денеска во 10:00 часот се одржа забавниот настан „Фаќаме риба на јадица“ а од 20 ...

Во понеделник започнува деветтото „На зајдисонце“ во Трпејца

На 20 јули, од 20 и 30 часот, токму на зајдисонце во организација на Здружението „За Трпејца со љубов“ ќе започне новото издание на Културно – забавното лето ...

Министрите и високите преставници на петте земји ја одобрија Стратешката Акциона Програма за басенот на реката Дрим во Југоисточна Европа

Високите преставници на петте држави од Дримскиот басен денеска на виртуелен начин ја потпишаа Заедничката Изјава со која ја одобрија Стратешката Акциона Програма (САП) за одржливо управување со поширокиот Дримски Басен со што се ...

Се подготвува јубилејното издание на Д Фестивал-ова е дел од програмата

Единствениот фестивал на отворено во Македонија – Д Фестивал се подготвува за своето јубилејно десетто издание кое ќе се одржи од  3 – 5 јули во Дојран! „Ние веќе започнавме со пакување на ...

Sheck Wes, Metronomy, Marky Ramone и уште 25 жестоки бендови тукушто објавени за EXIT 2.0!

Американскиот хит рапер Sheck Wes, еден од водечките британски инди-рок бендови Metronomy, добитникот на „Греми“ наградата за животно дело и живата икона на панкот Marky Ramone, како и њујоршките хардкор херои Agnostic Front, ...

Објавена програмата за „Прличеви беседи – 2020“

НУ Библиотека „Григор Прличев“ 127 годишнината од смртта на Патронот – поетот и преродбеник Прличев ќе ја одбележи на 6 февруари во 13:00 часот. Годинава се одбележуваат два ...
error: