Хрватска утре го презема претседавањето со Советот на Европа

- Свет
185

Хрватска утре го презема претседавањето со Советот на Европа, првпат по 22 години откако стана членка. На претстојниот дводневен состаниок на министрите за надворешни работи на членките на Советот на Европа, кој почнува вчерва во данскиот град Хелсингер, Хрватска од Данска го презема ротирачкото претседателство на Комитетот на министри  на Советот на Европа. По шест месеци, од Хрватска должноста ќе ја преземе Финска.

Извор: МИА

Фото: архива

Strugaonline

Facebook Коментари