ТОП Вести
2020

2020

Заврши третата уметничка колонија ,,Трпејца 2020“

-Убава слики, убава дружба и многу инспирација – Трпејца е прекрасна, вакви се импресиите на учесниците на Третата уметничка колонија ТРПЕЈЦА 2020, која  заврши во саботата. Четири дена ...

Спуштена завесата на 60-тото јубилејно „Охридско лето“

Со театарската претстава „Бог на масакрот“ во изведба на НУ Турски театар Скопје, вчеравечер на сцената „Долни Сарај“ беше спуштена завесата на 60-тото јубилејно издание на фестивалот „Охридско ...

Ива Дамјановски за книгата „Двоумење“ e добитник на поетската награда „Браќа Миладиновци“

Младата поетеса Ива Дамјановски за книгата „Двоумење“ (Издание на ПНВ Публикации)“ е годинашен добитник на најпрестижната поетска награда „Браќа Миладиновци“, што Струшките вечери на поезијата ја доделуваат за ...

По втор пат одложена Галичка свадба

Галичката свадба е одложена по втор пат, информираат од  Месната заедница на Галичник. -Драги наши, И покрај огромната желба и напорите што ги направивме да создадеме услови да ...

Тодорче Тасевски: Mojaта цел е Струшките вечери на поезијата да станат простор за вмрежување на македонските и странските поети

Од 28-ми до 30-ти август, во Струга традиционално ќе се одржи манифестацијата ,,Струшки вечери на поезијата 2020“. Повеќе од триесет домашни и странски поети од постарата но и ...

Маестро Масимо Мерчели на флејта и Лоренцо Бавај на пијано вечерва на „Охридско лето“

На програмата на Охридско лето вечерва е концертот на италијанското дуо Масимо Мерчели на флејта и Лоренцо Бавај на пијано. Концертот е со почеток од 21 часот во црквата Света ...

32-ро издание на Поетската ноќ во Велестово

Со стиховите на Зоран Анчевски и изложба на скулптури на Димитар Филипоски, во петок на 21-ви август 2020 година ќе започне 32. издание на интернационaлната манифестација, „Поетска ноќ ...

Денеска започнува десеттото издание на Фестивалот на народна музика ,, Пображење“ во Вевчани

Oд денеска до 19-ти август во Вевчани ќе се одржи десеттото издание на Фестивалот на народна музика ,, Пображење“. На првиот фестивалски ден свеченото отварање е закажано за ...

,,Струшки вечери на поезијата“ годинава со присуство на домашни поети, странските со видео читања

„Струшки вечери на поезијата“ како еден од најстарите и најзначајните светски поетски фестивали ќе се одржи и оваа година, во вообичаениот термин, на крајот на август и во ...

Во понеделник започнува десеттото издание на Фестивалот на народна музика ,, Пображење“ во Вевчани

Oд 17-ти до 19-ти август во Вевчани ќе се одржи десеттото издание на Фестивалот на народна музика ,, Пображење“. На првиот фестивалски ден свеченото отварање е закажано за ...
error: